Nawóz do roślin doniczkowych to płynny nawóz organiczno-mineralny.
Przeznaczony do całorocznego nawożenia roślin w uprawach wszelkich roślin doniczkowych, rosnących w warunkach domowych.
Zalecany do nawożenia zarówno roślin ozdobnych z liści jak i kwitnących, np.: zamiokulkasów, difenbachii, bluszczy, palm, fikusów, begonii, kalanchoe, fiołków...
AGRECOL Wapno do bielenia drzew i odkwaszania gleb, 1,2 kg
Wapnowanie to bardzo istotny zabieg na glebach kwaśnych, który ma na celu podwyższenie odczynu podłoża do lekko kwaśnego, obojętnego lub zasadowego. Wapno w formie tlenkowej jest szczególnie polecane na gleby ciężkie, czyli gliniaste i zwięzłe.
Ma ono właściwości poprawiające strukturę gleby – rozluźnia zbitą glebę, tworząc strukturę gruzełkowatą, która umożliwia w przestworach gromadzenie wody oraz powietrza.
Formę tlenkową wapna cechuje bardzo szybkie działanie. Wapń jest także bardzo ważnym makroelementem w rozwoju roślin.
Poprawia przyswajalność fosforu, potasu, magnezu oraz mikroelementów. Ma także zdolności wiązania szkodliwych dla roślin metali ciężkich z gleby, m.in. kadmu, ołowiu, chromu. Wapnowanie gleb pozytywnie wpływa na jakość plonów. Przykładowo pomidory przy niedoborze wapnia zapadają na chorobę – suchą zgniliznę wierzchołkową.
- chroni drzewa przed uszkodzeniami, spowodowanymi nagłymi zmianami temperatur
- nadaje się również do odkwaszania gleb pod uprawy, które nie tolerują odczynu kwaśnego
Zawartość
wapń (CaO) – 70%
Sposób stosowania
Bielenie drzew:
W celu bielenia pni drzew wapno stosujemy w sezonie zimowym, od grudnia do marca. Pierwsze malowanie wapnem należy wykonać w grudniu. Natomiast jeżeli dojdzie do zmycia białej warstwy, należy bielenie powtórzyć, tak aby drzewka były pobielone do marca.
Do malowania drzewek sporządzić roztwór – do około 1 litra wody, stale mieszając, dosypywać stopniowo wapno, aż do momentu uzyskania gęstego roztworu.
W trakcie zabiegu nie dopuścić, aby wapno lub jego roztwór dostały się do oczu.
Wapnowanie (odkwaszanie) gleb:
Wapno stosować na glebach kwaśnych, które wymagają przygotowania pod uprawę roślin wymagających wyższego odczynu (lekko kwaśnego, obojętnego lub zasadowego). Dobrze jest przed przystąpieniem do wapnowania zmierzyć odczyn gleby specjalnym kwasomierzem.
Wapno w celu odkwaszenia gleby należy stosować w odstępach 2-3 letnich.
Najlepszym terminem stosowania wapna jest jesień – po zakończeniu wegetacji, ale można je stosować również wczesną wiosną – przed rozpoczęciem wegetacji.
Nie należy łączyć nawożenia jesiennego lub nawożenia nawozami z zawartością azotu z wapnowaniem. Odstęp pomiędzy nawożeniem, a wapnowaniem powinien być uzależniony od długości działania zastosowanego nawozu.
Jedno opakowanie 1,2 kg wystarcza na zastosowanie na około 15 m2.
Zabieg przeprowadzać najlepiej na wilgotną glebę przy bezwietrznej pogodzie, ponieważ wapno ma postać proszku.
Rozsypując wapno w terminie wczesnowiosennym wapno w miarę możliwości wymieszać z glebą.
Podczas stosowania należy założyć rękawice ochronne i chronić oczy.